USA posílají na Blízký východ 900 vojáků jako ochranu pro svůj personál. Nebudou ale působit v Izraeli

Spojené státy vyšlou na Blízký východ až 900 vojáků, kteří budou mít za úkol podpořit ochranu amerického vojenského personálu v regionu, do Izraele USA jednotky neposílají, oznámil ve čtvrtek mluvčí Pentagonu Pat Ryder. Někteří už se na místě nacházejí, další dorazí v blízké budoucnosti. Američtí vojáci a jejich partneři v Iráku a Sýrii se za poslední týden stali cílem nejméně 16 útoků ze strany skupin blízkých Íránu, oznámil Pentagon.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy příslušníky armády vyslaly v reakci na posilování ruské vojenské přítomnosti u hranic s Ukrajinou.

Americký vojenský personál zažil za poslední týden nejméně 16 útoků ze strany skupin blízkých Íránu (ilustrační foto) | Zdroj: US Army

S jednotkami podle podle Rydera na Blízký východ míří protiraketové obranné systémy THAAD z Texasu a systémy Patriot a Avenger ze Severní Karolíny a Oklahomy. Všech 900 vojáků se na Blízký východ přemístilo nebo přemisťuje přímo z USA. „Jednotky mají za cíl odradit od útoků na naše síly v regionu a celkově posílit jejich obranyschopnost,“ řekl Ryder.

Íránský ministr zahraničí Hosejn Amírabdolláhján na čtvrtečním jednání Valného shromáždění OSN varoval, že pokud Izrael nezastaví svůj odvetný úder proti hnutí Hamás, bude mít konflikt dopad i na Spojené státy.

Absolutní podpora Izraele může Bidenovi uškodit. Alternativou je ale jen Trump, míní amerikanista

Číst článek

Americké jednotky a jejich partneři čelí v posledních týdnech na Blízkém východě útokům opakovaně a američtí zástupci varují především Írán před rozšiřováním konfliktu. V rámci posílení svého obranného postoje a na podporu Izraele vyslaly USA do východního Středomoří dvě námořní skupiny s letadlovými loděmi, z nichž jedna se přesouvá nebo se již přesunula do Perského zálivu.

Na dotazy novinářů, zda „americké odstrašení funguje“, a zda hodlá americká armáda na útoky na sebe a své partnery na Blízkém východě reagovat, jak americká diplomacie avizovala, ve čtvrtek odpověděli pouze nepřímo jak bezpečnostní mluvčí Bílého domu John Kirby, tak mluvčí Pentagonu Ryder.

„Tyto útoky jsou rozhodně nebezpečné a působí obavy. Naše síly jsou (v Sýrii a Iráku), aby zajistily porážku Islámského státu. Přijmeme všechna opatření nutná pro to, abychom naše jednotky ochránili. Konkrétní americkou odpověď nebudu předjímat. Pokud se rozhodneme někde reagovat, učiníme tak,“ odpověděl Ryder.

Žádný z dotyčných vojáků podle Pentagonu nebude působit v Izraeli. USA však izraelské armádě kromě dalších raket do obranného systému Iron Dome (Železná kupole) brzy dodají také tyto dva nové systémy. Konkrétní načasování Ryder sdělit odmítl.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme