rafinérie

rafinérie v textech na iROZHLASU

Výroba benzinu v Kralupech stojí. Správa hmotných rezerv je připravená použít zásoby

| ČRo, Vojtěch Koval |Ekonomika

Správa státních hmotných rezerv chce v následujících dnech podrobněji monitorovat situaci na trhu s pohonnými hmotami v České republice. Důvodem jsou výpadky v českých rafineriích. Rafinerie Unipetrol v Kralupech kvůli havárii úplně zastavila výrobu benzinu a na částečný výkon už od loňského výbuchu funguje chemička Unipetrolu v Litvínově, která vyrábí zase naftu. K nedostatku paliva na pumpách by však dojít nemělo, správa je prý připravená použít případně své zásoby.

|David Koubek |Zprávy ze světa

Místo 'zlatého dolu' město duchů. Brazilské Itaboraí doplatilo na obří korupční skandál

Brazílie zažívala v posledních letech ropnou horečku. Peníze z ropy, objevené pod mořem, měly pomoci zdravotnictví a školství. Jenže polostátní těžební kolos Petrobras má problémy – cena ropy se propadá, ale investiční projekty teď výrazně brzdí hlavně obrovský korupční skandál, který zasahuje i do politických stran. Úplně jinak, na vlastní kůži, to pociťují nedaleko Ria de Janeira, kde se skoro zastavila stavba obří rafinerie. Nejbližšímu městu Itaboraí se dokonce začalo říkat město duchů.

|Štěpán Macháček, kov |Zprávy ze světa

O kontrolu nad iráckými rafineriemi usilují islamisté, Kurdové i vláda

Při bojích v Iráku jde nejen o ideologii či národnostní hledisko, ale i o kontrolu nad ropou a jejím zpracováním. Islamisté se v současnosti snaží dobýt největší iráckou ropnou rafinerii v Bajždí asi 200 kilometrů severně od Bagdádu. Řada dalších je však také na jihu pod dohledem irácké vlády a v „ropném městě“ Kirkúku na severu země zase vládnou Kurdové.

| ČTK, Štěpán Macháček, Veronika Sedláčková, Matěj Štýs |Zprávy ze světa

Islamisté údajně obsadili největší iráckou rafinerii u města Baiji. Armáda to popírá

Islamisté dnes obsadili značnou část tamní největší irácké rafinerie u města Baiji. Podle íránského prezidenta Hassana Rouhaniho ale radikálové neuspějí, vyjádřil také podporu irácké vládě. Řekl zároveň, že bude bez váhání bránit šiítská svatá místa v Iráku. Tam stále pokračují boje mezi armádou a radikální skupinou Islámský stát v Iráku a Levantě.